İmplantoloji

İMPLANTOLOJİ

İmplantlar
Dental implant nedir?Tedavi süreci nasıldır.?
Dental implant diş kayıpları sonrası oluşan diş eksikliklerinin giderilmesi için titanyumdan yapılmış vida sistemidir.Cerrahi operasyonla çene kemiğine yerleştirilen implantlar diş kökü gibi görev yaparak üzerine yapılacak protezi taşırlar.Dental implantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra çene kemiği ile implantın kaynaşması beklenmelidir.Bu ortalama 2,5 ile 3 ay arasındadır.Ancak ilave müdahaleler yapıldı ise bu süre 6 aya kadar uzayabilir.
Dental implantların avantajları nelerdir ?
Tek diş eksiklerinde,komşu sağlam dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmadan diş eksikliği giderilir. Çoklu diş eksikliklerinde, birden fazla implant suretiyle köprü yapılır. Böylece hasta düşük konforlu hareketli protezi kullanmaktan kurtulup sabit protez kullanır. Tam diş eksikliklerinde yani hastanın hiç dişinin olmadığı durumlarda yeteri kadar implant yerleştirilir ve sabit protez yapılır. Böylece hasta protez vuruğu, protez genişlemesi, protezin ağızda istemsiz hareketi (özellikle alt çenede)gibi problemlerden kurtulur.

 

 
 
 

Dental İmplant Ameliyatla Zor Mudur ? 

Operasyon sonrası yüzüm çok şişer mi ?
Ağrı Olur mu ?

Dental implantlar Lokal anestezi ile sadece implantın yapılacağı yer uyuşturularak yapılır.bölge uyuşturulduğu için ağrısızdır.Kişiye göre farklılık gözlenebilir.Ancak ilk 24 saat yapılan sağuk tampon uygulaması ile ödem hızla çözülecektir.Çok şişdetli ağrı olmaz hekiminizin reçete ettiği ilaçlar oluşabilecek ağrının kontrol altına alınmasında ve iyileşmede etkilidir.Bunun yanında ağız gargaralarını düzenli kullanma ve ağız hijyeni iyileşmede oldukça etkilidir.
Dental İmplantların zarar verme ihtimali var mıdır?
Dental implantlar titanyumdan yapılır Titanyum ise insan vücuduna yüksek uyumludur.Herhangi bir alerji riski yaratmayan toksik olmayan kıymetli bir metaldir.